• Kurumsal
  • Haberler
  • Bilgi Deposu
  • Referanslar
  • Sertifikalar
  • İletişim
  • Ürününü Bul

kontrplak

kontrplak
Anasayfa   >   Bilgi Deposu  >  kontrplak

kontrplak

Kontrplak

inşaat sektörünün vazgeçilmez malzemelerinden olan kontrplak, suya dayanıklı yapısı ve aşırı mukavim olması sebebiyle beton kalıbı olarak alternatifsiz olarak kullanılan bir malzemedir. 

Kontrplak aşırı hassas yüzeyi ile sıvaya dahi ihtiyaç duymayacak kadar düzgün beton yüzey elde edilmesine imkan vermektedir. 

Kontrplak türlerinden ve neredeyse en çok bilinen kontrplak türü olan plywood inşaat sektöründe inşaat kalıplarında kullanılan temel malzemedir.

Her türlü inşaat ve tadilatta kesinlikle vazgeçilmez hale gelen en popüler yapı malzemelerinden biri kontrplaktır. Malzeme, birbirine güvenli bir şekilde yapıştırılmış birkaç ahşap kaplama katmanından oluşan tabakalardan oluşur. İşlenme kolaylığı, sağlamlık, dayanıklılık ve uygun fiyat gibi özellikleri modern inşaatlarda yaygın kullanımını sağlamaktadır.

Kontrplak kullanılan başlıca alanlar şunlardır:
- tavan ve duvar kaplamaları;
- döşeme;
- bölümlerin oluşturulması; çatı konstrüksiyonu;
- mobilya imalatı;
- kalıp üretimi için.

Herhangi bir yapı malzemesinin temel özelliklerinden biri neme karşı dayanıklılığıdır. Bu özellik, belirli bir ürünün uygulama kapsamını belirler (yalnızca kuru koşullarda, herhangi bir binanın içinde, binaların içinde ve dışında).Bu nedenle kontrplak inşaatlarda alternatifsiz şekilde tercih edilmektedir. Kontrplak bu kadar tercih edilen bir malzeme olmasından ve kontrplak üretimi için yapılan işlemlerden kaynaklanan bir fiyat seviyesine sahiptir. Kontrplak fiyatları da diğer kereste türlerine göre biraz yüksektir. Bu nedenle ucuz kontrplak fiyatları araştırılmaktadır. Ucuz kontrplak fiyatları araştırılıyor olsa da kontrplak fiyatlarının diğer kereste ve ahşap türlerine göre yüksek olması temelde kontrplak malzemesinin diğerlerinden çok farklı üretim proseslerine sahip olmasından kaynaklıdır. Kontrplak nasıl üretilir sayfamızı inceleyerek kontrplak üretim aşamalarını öğrenebilir ve fiyatları bu bilgiler ışığında değerlendirebilirsiniz.

Kontrplaklar üç sınıfa ayrılır: su geçirmez, artırılmış su direnci ve özel lamine kontrplak.

Kontrplak malzemenin diğerlerinden ayrıştığı bir diğer özellik ise yüksek aşınma direncidir. Bu özellik, otomotiv ve denizcilik endüstrilerinde her türlü döşeme ve döşeme imalatında kullanıldığında yaygın olarak kullanılmaktadır. Lamine kontrplak uygulaması - kalıp üretimi, araç römorklarında döşeme, oyun alanları, reklam yapıları, çitler gibi sokak yapıları.gibi alanlarda da kullanılmaktadır.

Kontrplak konusundaki ihtiyaçları belirlemede bazen karşılaşılan bir soru da " Kontrplak mı ? Mdf mi ? " bu soru sizinde aklınızı meşgul ediyorsa, Kontrplak mı ? Mdf mi ? blog sayfamızı ziyaret ederek bu sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. 

Daha detaylı mı bilgi istiyorsunuz?

Bizimle iletişim bilgilerimizi kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

T: +90 0 (212) 295 55 31-32 / +90 0 (212) 295 35 37
M: info@kuruoglukerestecilik.com.tr
veya iletişim sayfamızı ziyaret edin.